تاریخچه قرارگاه پدافند زیستی

مستندات قانونی حوزه پدافند زیستی کشور

 

1-رهنمودها و تدابير مقام معظم رهبري در حوزه پدافند غیرعامل:

من به مسأله پدافند غيرعامل خيلي اهميت مي‌دهم هم براي كل كشور و هم براي شما وزارت دفاع(03/03/86)

پدافند غیر عامل مثل مصونیت‌سازی برای انسان است. از درون ما را مصون می‌کند. معنايش اين است كه ولو دشمن تهاجمي هم بكند و زحمتي هم بكشد و ضرب و زوري هم بزند، اثري نخواهد كرد اين پدافند غيرعامل نتيجه‌اش اين است. ببينيد چقدر مهم است كه ما اين حالت را در كل پيكره كشور و جامعه در دستگاه‌هاي مختلف بوجود بياوريم. كاري بكنيم كه، همت ما فقط مصروف به اين نباشد كه دشمن را منصرف كنيم يا براي مقابله خودمان را آماده بكنيم، نه، كاري كنيم كه ما مصونيت در خودمان بوجود بياوريم، اين با پدافند غيرعامل تحقق پيدا مي‌كند. بنابراين اين مسئله‌ي بسيار مهمي است كه بايستي راه بيفتد.(07/08/91)

 

2-سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران

«ایران کشوری توسعه یافته ، با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده وموثر در روابط بین الملل»

 

3-بند پنجم از سیاست‌های کلی پدافند غیرعامل ابلاغی مقام معظم رهبری

« تهیه طرح جامع پدافند غیرعامل در برابر سلاح‌های غیرمتعارف نظیر هسته‌ای، میکروبی و شیمیایی»

 

4-بند 3 آئین نامه اجرایی « طرح جامع میکروبی کشور مصوب شوراي عالي امنيت ملي به شماره 372-338/207/3 مورخ 23/4/1378»

«جهت تقويت پدافند عمومي كشور در برابر تهديدات زیستی موضوع بند (2-2) قسمت طرح جامع، در صورت احتمال كاربرد سلاح‌هاي ميكروبي و اقدامات تروريستي ميكروبي كميته‌اي با مسئوليت ستاد كل نيروهاي مسلح مديريت بحران را بر عهده گرفته و با بهره‌برداري از كليه امكانات وزارتخانه‌ها به منظور مقابله سريع با شيوع بيماري اقدام خواهد نمود.»

 

5- بند 2-2 از طرح جامع میکروبی کشور به شماره 372-338/207/3 مورخ 23/04/1378

«مسئولیت اصلی مقابله با شیوع طبيعي بیماری‌های میکروبی بر عهده نهادهای غیرنظامی ذیربط کشور است. بر این اساس ضروری است تمامی وزارتخانه‌های ذیربط به‌ویژه بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی کلیه امکانات لازم برای تحقیق، تشخیص، درمان و مقابله با تمامی بیماری‌های انسانی، حیوانی و گیاهی را فراهم نمایند. در صورتی که متعاقب بررسی‌ها و تحلیل اطلاعات و آنالیز نمونه‌های دریافتی از مناطق، احتمال کاربرد سلاح‌های میکروبی و یا اقدامات تروریستی وجود داشته باشد، نهادهای نظامی کشور مدیریت بحران را برعهده گرفته و با بهره‌برداری از کلیه امکانات وزارتخانه‌ها برای مقابله هر چه سریعتر با بیماری اقدام خواهند نمود. در این راستا ضروری است بخش نظامی خود را در جهت تحقیق، تشخیص، درمان و مقابله با عوامل میکروبی که به‌عنوان سلاح به‌کار گرفته می‌شوند تجهیز، تقویت و در هنگام لزوم  بسیج نماید.»

 

6- بند(ج) ماده206برنامه پنجساله پنجم مصوبه مجلس شورای اسلامي ايران:

وزارت اطلاعات موظف است با « تشكيل كمسيون ويژه‌اي مركب از دستگاه‌هاي اصلي ذيربط براي تهيه و اجراي طرح جامع مبارزه با تروريسم زيستي (بيوتروريسم) و تعيين وظايف هر يك از دستگاه‌ها به منظور مبارزه هماهنگ با تروريسم زيستي (بيوتروريسم) به‌ صورت يك اصل نهادينه شده در كشور تا پايان برنامه اقدام نمايد. »

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top