گرما در ژاپن جان ۵۷ نفر را گرفت
مطلب ویژه

19 مرداد 1398
(0 رای‌ها)

مراکز اورژانس ژاپن از بستری شدن بیش از ۱۸هزار نفر در توکیو خبر دادند.

 موج گرمای جدید در ژاپن، زندگی شهروندان این کشور را به چالش کشیده است؛ با گرم شدن شهر توکیو و افزایش دما به 37درجه سانتی‌گراد، مردم این شهر برای رفت‌و‌آمد با مشکل روبه‌رو شده‌اند؛ بسیاری از افراد برای در امان ماندن جانشان از منازل خود خارج نمی‌شوند. دولت ژاپن نظاره‌گر مرگ شهروندان خود است.

به گفته‌ رویترز، تنها در هفته‌ گذشته از 29 ژوئیه تا 4 آگوست، با آغاز موج بی‌سابقه گرما در شهر توکیو 57 نفر جان خود را از دست داده‌اند؛ تعداد 18هزار و 347 نفر در این شهر بر اثر گرمازدگی به بیمارستان منتقل شده‌اند که نیمی از آنان باید سه هفته در بیمارستان بستری باشند؛ بیش از نیمی از افراد بستری‌شده بالای 65 سال دارند. این آمارها تنها در 9 روز اخیر به ثبت رسیده‌ است.

دمای هوا در توکیو و اطراف آن از دوم مرداد (24 ژوئیه) امسال از 31درجه سانتی‌گراد پایین‌تر نیامده است. دمای هوا در جنوب این کشور 38درجه گزارش می‌شود. گفته شده در فاصله روزهای 29 ژوئیه تا 4 آگوست که دمای هوا به32 تا 37درجه سانتی‌گراد رسیده تعداد افرادی که به دلیل گرمازدگی به مراکز درمانی منتقل شده‌اند افزایش سه برابری داشته است.

به گفته‌ رسانه‌های ژاپن، در بخش شرقی «هوکایدو» رفت و آمد قطارها به دلیل احتمال آسیب‌دیدگی ریل‌ها تحت تأثیر موج گرما به حالت تعلیق درآمده است؛ در بسیاری از روستاهای این کشور سلامت آب‌ آشامیدنی در خطر است.

"آژانس مدیریت آتش‌سوزی و بلایای طبیعی" ژاپن در ارتباط با علت موج گرما در این کشور، فشار هوا را عامل به‌وجود آمدن این موج می‌داند؛ فصل بارانی در توکیو و دیگر بخش‌های منطقه کانتو - کوشین به پایان رسیده است و درجه حرارت هوا در بسیاری از شهرها به بالای 35درجه سانتیگراد افزایش یافته و گرمترین روز سال تا به حال را رقم زده است. یک سیستم پرفشار در روز دوشنبه بر روی مناطق وسیعی میان شمال و غرب ژاپن قرار گرفته است. شهر ایباگاوا در استان گیفو در مرکز ژاپن با 37.2 درجه سانتیگراد گرمترین شهر ژاپن بود که پس از آن شهر کاماایشی در استان ایواته در شمال کشور با 37 درجه سانتیگراد قرار دارد.

هواشناسی ژاپن نسبت به رطوبت بالای هوا، به جاری شدن گِلرود، سیل در مناطق پست و نیز تغییرات ناگهانی هوا هشدار می‌دهد که به آذرخش و بادهای شدید منجر می‌شوند؛ تابستان‌های ژاپن بسیار گرم و مرطوب هستند و هر سال صدها نفر به ویژه سالمندان از گرما جان خود را از دست می‌دهند.

گرمای بی‌سابقه در ژاپن موجب بروز نگرانی‌هایی در مورد برگزاری بازی‌های المپیک 2020 توکیو در سال آینده در ماه‌های ژوئیه و اوت شده است.

 

 

نمودار بالا میزان گرما در سال‌های مختلف در کشور ژاپن را نشان می‌هد

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 


تهران - بزرگراه رسالت_ خ استادحسن بنا شمالی-نبش ک علی بخشی- موقعیت سلمان فارسی –سازمان پدافند غیرعامل کشور - قرارگاه پدافند زیستی
تلفن : ۰۲۱۲۵۹۳۵۳۱۱

Top